Technologia ubieralna - do poprawy zdrowia specjalistów

Snickers Workwear - Polska

Mając na swoim koncie dumną historię opracowywania nowych technologii, które znalazły zastosowanie w odzieży roboczej Snickers Workwear rozpoczął realizację swojego pierwszego projektu w dziedzinie technologii ubieralnej. 100 specjalistów w pięciu krajach bierze udział w teście, który ma wykazać, w jaki sposób technologia ubieralna może poprawić zdrowie pracowników i w rezultacie zmienić sposób postrzegania odziezy roboczej.

Urządzenia ubieralne (ang. wearables) to urządzenia elektroniczne, które można nosić albo jako odrębne akcesorium, albo jako część materiału, z ktorego została wyprodukowana odzież. Jedną z głównych cech technologii ubieralnej jest jej zdolność łączenia z internetem, która umożliwia wymianę danych pomiędzy urządzeniem a siecią.

Pod wpływem trendów panujących w branży sportowej i modowej większość urządzeń ubieralnych nosi się na nadgarstku. Takie urządzenia można też przypiąć do ciała, zawiesić na szyi lub wszyć w tkaninę - np. do pomiaru tętna i temperatury.

W 2016 Snickers Workwear rozpoczął test wśród 100 rzemieślników w pięciu krajach. Celem testu jest pomiar wydajności i wyników pracy pracowników noszących spodnie wykonane w technologii ubieralnej. Kierownikiem projektu jest Nicole Rimér, dyrektor Działu Projektowego Snickers Workwear.

W jaki sposób zainteresowaliście się urządzeniami ubieralnymi?

Kiedy zauważyliśmy, że urządzenia ubieralne znajdują zastosowanie w odzieży sportowej, zadaliśmy sobie pytanie, w jaki sposób można je wykorzystać w odziezy roboczej, aby zwiększyć funkcjonalność odzieży oraz komfort pracy. Szybko doszliśmy do wniosku, że zdrowie jest głównym obszarem, w którym pracownicy mogą odczuć różnicę, zwłaszcza że większość z nich już trzyma w kieszeniach swoje smartfony.

Szybko doszliśmy do wniosku, że zdrowie jest głównym obszarem, w którym pracownicy stosujący technologię ubieralną mogą odczuć różnicę. Wiekszość z nich już posiada smartfony, które stale nosi ze sobą.

W jaki sposób jest przeprowadzany test?

Urządzenie ubieralne przymocowaliśmy do spodni roboczych 6. serii. Gromadzi ono takie dane jak temperatura, poziom hałasu i obciążenie kolan.

Jak może skorzystać na tym pracownik?

Tego rodzaju dane moga wskazać pracownikowi, kiedy kolana potrzebują odpowiedniej ochrony albo kiedy hałas osiąga poziom krytyczny. W kolejnych testach będzie można uwzglednić dalsze parametry.

Czy urządzenia ubieralne zmieniają podejście Snickers Workwear do projektowania i udoskonalania produktów?

Zakres tej działaności staje się jeszcze większy. Postęp w branży odzieży roboczej siłą rzeczy koncentruje się na funkcjonalności, komforcie i wzornictwie. Mimo że zdrowie pracowników zawsze było najważniejsze, teraz dostrzegamy jeszcze większe możliwości dzięki nowym technologiom. Dane, które pozyskujemy od naszych użytkowników końcówych, będziemy później wykorzystywać w projektowaniu odzieży..

Czy można powiedzieć, że pracownicy przestrzegają zasad BHP?

Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że pracownicy zazwyczaj uważają, iż dobrze znają zasady BHP. Rzeczywistaość może być jednak zupełnie inna. Często można spotkać się z podejściem typu "mnie się to nie zdarzy" albo ze stwierdzeniem, że bezpieczeństwo jest niepraktyczne. Innym problemem jest brak ogólnej świadomości.

Właśnie dlatego jesteśmy przekonani, że inteligentna odzież robocza może to zmienić. W końcu tworzenie lepszych warunków pracy zawsze będzie naszą misją.

Fakty o technologii ubieralnej

Urządzenia ubieralne, lub technologia ubieralna, to urządzenia elektroniczne, które nosimy na sobie lub zabieramy ze sobą wszędzie.

· Smartfony i smartwatche są obecnie powszechnie używanymi urządzeniami, lecz postęp cały czas przsuwa granicę tego, co jest możliwe. Innymi przykładami urządzeń ubieralnych są wyświetlacze mocowane na głowie oraz inteligentne ubrania, inteligentna biżuteria i urządzenia wszczepiane. Nawet obuwie może mieć wbudowane funkcje techniczne i łączyć się z innymi urządzeniami za pośrednictwem Bluetooth lub Wi-Fi.

· Badania pokazują, że pracownicy wyposażeni w technologię ubieralna pracują wydajniej (o 8.5%) i są bardziej zadowoleni z pracy.

· Połowa kobiet i dwie trzecie mężczyzn już ma lub chce mieć urządzenie ubieralne. Do końca 2020, na całym świecie będzie istniało ponad 50 miliardów urządzeń łączących się z Internetem.

Źródło: Magazyn Forbes

Zapytaj nas