Specjalistka z proekologicznymi ambicjami

Snickers Workwear - Polska

Jako świeżo upieczona absolwentka architektury Hanna Nilsson marzyła o zwiększeniu poziomu proekologiczności branży budowlanej. I właśnie tak się stało. Ale nie w taki sposób, w jaki sobie wyobrażała..

Jesteśmy w starej kamienicy wapiennej w miejscowości Kastlösa na wyspie Öland, drugiej co do wielkości szwedzkiej wyspie, która znajduje się na Morzu Bałtyckim, tuż przy wybrzeżu Småland. Na poddaszu Hanna Nilsson formuje cegłę z gliny. Stanie się ona częścią rodzaju kominka, który został zaprojektowany ponad 30 lat temu, ale nigdy nie został wykonany.

Hanna, jaki piec tworzysz?

Jest to rodzaj pieca, który został wynaleziony w Finlandii w latach 90. Jest on wykonany wyłącznie z naturalnych materiałów — gliny, cegły i odrobiny wełny mineralnej. Prawdopodobnie w żadnym innym kominku nie wykorzystano tak efektywnie energii zawartej w drewnie. Przy odpowiednim projekcie drewno wystarczy dodawać tylko raz lub dwa razy dziennie. Energia uwalniana podczas spalania przechowywana jest w bryle pieca, a energia jest emitowana z komina przez 24 godziny w postaci ciepła promieniującego.

Taka diametralna zmiana kierunku kariery dla niedawnej absolwentki architektury może wydawać się trochę dziwna. Co się stało?

Zawsze marzyłam o przyczynieniu się do podniesienia poziomu zrównoważenia w branży budowlanej, najlepiej przez wykonywanie zawodu na granicy sztuki i budownictwa. Tworzenie czegoś pięknego i funkcjonalnego wymaga tylko takiego poziomu pracy ręcznej, co rysowanie i projektowanie. Nigdy nie zostałabym jednak kamieniarzem, gdyby nie była to praca dla Johannesa Riesterera..

“Odkryłam glinę, czyli najstarszy materiał budowlany. Jest to organiczny, regulujący wilgotność oraz mniej lub bardziej nieograniczony zasób naturalny. Nie mogłabym sobie wyobrazić teraz niczego lepszego, niż wznoszenie budynków z gliny.”

Kto to jest? Jak się poznaliście?

W moim odczuciu Johannes to najlepszy budowniczy konstrukcji z gliny w Szwecji. Uczestniczyłam w jednym z jego wykładów przez zupełny przypadek i po prostu poczułam, że muszę dla niego pracować. Jego postrzeganie rzemiosła artystycznego i ekologiczne podejście do całego procesu budowy naprawdę mnie ujęło. Niepokoiłam się, czy uda mi się dostać u niego staż, ale naprawdę nie sądziłam, że zostanę tam przez kolejne cztery lata!

Czy to w trakcie tego stażu zaczęłaś poważnie myśleć o tym, co oznacza ekologia?

Nie, zaczęłam myśleć o inteligentnym wykorzystaniu zasobów, materiałów organicznych i naturalnego cyklu ekologicznego dużo wcześniej. Spędziłam rok podróżując po Europie, zanim zostałam architektem. Odwiedzałam gospodarstwa ekologiczne i poznałam kilka osób o podobnych poglądach, które również poszukują sensownego sposobu na życie.

Jaka jest glina jako materiał budowlany?

Glina jest fantastyczna pod każdym względem. Jest tania, łatwo ją połączyć z materiałem organicznym i nie jest żrąca ani alergenna. Jest ona również prawie zawsze dostępna w pobliżu, co oznacza krótkie odległości transportu. Praktycznie każda wioska na wyspie Öland ma swój własny kamieniołom gliny. Niedawno odnowiłam klatkę schodową w mojej rodzinnej wiosce Gärdslösa. Po prostu udało mi się zdobyć tę samą glinę, która została użyta do wykonania schodów 150 lat temu. To świadczy o trwałości i dostępności materiału..

GLINA JAKO MATERIAŁ BUDOWLANY

Glina jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych na świecie. Była ona używana przez całe wieki w czterech zakątkach świata do budowania wszystkiego; od domków, aż po zamki i rezydencje. Znaczna część ludności ziemi nadal żyje w domach wykonanych w jakiś sposób z gliny lub gleby. Tynkowanie ścian z zaprawy glinianej w celu zapewnienia izolacji przed wyżłobieniami jest tradycją w krajach skandynawskich już od epoki wikingów. Gładka powierzchnia gliny zapewnia doskonałą podstawę dla farby klejowej i gładką powierzchnię dla tapet. Zaprawa z gliny różni się od innych zapraw, takich jak zaprawy wapienne czy cementowe, tym, że nie pali się. Innymi słowy, w czasie suszenia nie występują reakcje chemiczne. To sprawia, że glina jest rozpuszczalna w wodzie, ale również bardzo elastyczna. Dzięki temu łatwo jest śledzić ruchy, które mogą wystąpić w wysokich temperaturach w piecu. Glinę można mieszać na długo przed użyciem i przechowywać przez długi okres.

Widzę, że używasz gliny również do ścian?

Uszczelniam przed wyżłobieniami za pomocą zaprawy na bazie gliny. Zapewnia to zdrowe środowisko wewnątrz budynku. Tynk gliniany stabilizuje wilgotność otoczenia, pochłaniając jednocześnie cząstki pyłu.

Z czego składa się mieszanina gliny?

Z różnych produktów zaczerpniętych bezpośrednio z natury. To glina, piasek, słoma, woda i obornik krów lub koni. To piękne, kiedy pomyśli się, że dom z gliny, który ulegnie rozkładowi z czasem całkowicie powróci do natury. Bez negatywnego wpływu na środowisko. Ta ponownie wynaleziona metoda renowacji jest bardzo interesująca w dobie obecnych poszukiwań energii i tanich oraz zdrowych materiałów budowlanych.

“Tworzenie idealnej gliny jest złożonym zadaniem. Kolor i konsystencja zależą od klimatu i lokalnego rodzaju gliny. Glina może mieć zabarwienie od białego i żółtego do czerwonego, niebieskiego, szarego, brązowego i czarnego. Jest mniej lub bardziej plastyczna i mniej lub bardziej chłonie wodę, a jej odporność ogniowa jest różna. Dzięki temu każdy nowy projekt staje się wyzwaniem.”

Jakie są Twoje przemyślenia na temat odzieży roboczej?

Pragnę mieć możliwość perspektywy długoletniej kariery jako budowniczy konstrukcji z gliny. To ciężka praca. Ubrania muszą z Tobą współpracować. Dlatego też, jeśli nakolanniki nie pozostają w miejscu, odzież po prostu nie jest wystarczająco dobra. Albo jeśli kurtka nie jest prawidłowo dopasowana, ponieważ w rzeczywistości jest to kurtka męska w małym rozmiarze. Jakość oczywiście również ma pewne znaczenie. Aktualna postawa sprzyjająca wyrzucaniu odzieży nie sprzyja środowisku. Wysokiej jakości odzież zaprojektowana z myślą o długoletnim użytkowaniu — to właśnie uważam za zrównoważoną odzież roboczą.

Pomogłaś opracować nowe spodnie robocze Snickers Workwear AllroundWork 6701 oraz kurtki AllroundWork 1107, 1207 i 1367 dla kobiet. Czy producent wysłychał Twoich sugestii?

Zdecydowanie tak. Było widać, że projektanci Snickers Workwear rzeczywiście wykazują się zrozumieniem dla wyzwań, przed którymi stoimy na co dzień w pracy jako kobiety-rzemieślnicy. Najwyższa pora, aby ktoś skoncentrował się na odzieży roboczej zaprojektowanej specjalnie dla kobiet. Kiedy jest możliwość wypróbowania rzeczy po ich opracowaniu, projektanci mogą wykonać swoje zadanie dobrze już za pierwszym razem..

Hanna Nilsson - sylwetka

Hanna Nilsson rozpoczęła swoją karierę jako konstruktor pieców pracując z człowiekiem uważanym za jednego z najlepszych w Szwecji budowniczych z gliny - Johannesem Riestererem. Po czterech latach założyła własną firmę HannaMurare, aby promować budownictwo przyjazne środowisku..

Wiek: 33.
Rodzina: w związku
Zamieszkanie: Gärdslösa, Öland.
Zawód: budowniczy konstrukcji z gliny, zdun, architekt, artystka
Praca: własna firma HannaMurare, prowadzi kursy budowania pieców i konstrukcji z gliny

Dowiedz się więcej ↓

Ocieplana kurtka damska

Wytrzymała i wodoodporna kurtka z podszewką, która zapewnia ciepło i ułatwia utrzymanie wydajności pracy. Ulubiony wybór, gdy spada temperatura.

1107 Kurtka ocieplana AllroundWork 37.5®, damska

Spodnie damskie o znakomitym dopasowaniu

Bądź przygotowana do działania. Nowoczesne, trwałe i funkcjonalne damskie spodnie robocze o znakomitym dopasowaniu.

6701 Spodnie AllroundWork+ z workami kieszeniowymi - damskie

Zapytaj nas