Stolarz z wyjątkowym poczuciem jakości

Snickers Workwear - Polska

Stolarz Arnulf Wibler lubi wykonywać zadania wymagające doświadczenia i dużej precyzji. Jest szczególnie dumny ze swoich połączeń na jaskółczy ogon, odwiecznej techniki, dzięki której możliwa jest produkcja mebli o podwyższonej trwałości.

Arnulf Wibler ma swoją pracownię w piwnicy domu z lat 60. w Hässelby Villastad. Kiedy ekpia Snickers Workwear przyjeżdża na wizytę, jest właśnie zajęty tworzeniem połączeń w kształcie jaskółczego ogona w litym drewnie dębowym w elemencie, który zostanie zamontowany z boku chłodziarki do wina. I to jest coś, co zrobił wcześniej. Arnulf zaznajomił się z połączeniami w kształcie jaskółczego ogona 17 lat temu podczas stażu w Niemczech. Wtedy takie zadania wykonywano za pomocą piły ręcznej, znaczników i dłuta.

„Łączenie w jaskółczy ogon to wielowiekowa metoda polegająca na łączeniu kawałków drewna w niezwykle trwały i mocny sposób, z wykorzystaniem sworzni i ogonów. Ale ręczne tworzenie połączeń jest złożonym procesem. Każdy mały sworzeń i ogon musi być starannie obliczony i oznaczony kątownikiem ciesielskim. Każdy element musi być starannie wycięty i dłutowany z niezwykłą precyzją. Odchylenie nawet o ułamek milimetra jest niedopuszczalne.”

To naprawdę kawał prawdziwego rzemiosła! Czy uczucie jest takie samo podczas pracy wykonywanej za pomocą maszyn?

„Za pomocą frezarki mogę stworzyć tak samo dobre połączenia w ciągu kilku minut. Ale to nie jest tak łatwe, jak się wydaje. I nadal wymaga znacznej precyzji. Odpowiedź brzmi: tak!”

Jakie są wyzwania?

„Przede wszystkim potrzeba czasu, aby nauczyć się korzystać z frezarki. A każda praca wymaga uwagi i planowania. Każda element musi być starannie oznakowany z wyprzedzeniem; w przeciwnym razie sprawy mogą pójść nie tak jak trzeba. Łatwo jest pomyłkowo obrócić deskę do góry niewłaściwą stroną, kiedy ma być frezowana na obu końcach.”

Jaka jest procedura?

„Rozpoczynasz od montażu stalowego szablonu w uchwycie trapezowym. Określa on formę ogona lub sworznia. Następnie zabezpieczasz przedmiot obrabiany inną deską, aby ochronić go przed pękaniem i odpryskami. Następnie dopasowujesz odpowiedni frez i powoli i ostrożnie przesuwasz frezarkę wzdłuż szablonu.”

O czym trzeba pamiętać?

„Obrabiany przedmiot musi być odpowiednio zabezpieczony. Frezarka jest niezwykle mocnym narzędziem. Biorąc pod uwagę dużą prędkość obrotową, ważne jest również posiadanie wysokiej jakości frezów.”

Jakie są rodzaje połączeń?

„Jest wiele wariantów, ale często spotykane jest połączenie w jaskółczy ogon. Mogą być przelotowe, ukośne, na wpół ślepe i przesuwne, aby wymienić kilka przykładów”.

Odrzuciłeś kilka dębowych kawałków, dlaczego?

“Ponieważ były o ok. milimetr za krótkie. Muszą być idealne."

Czy zawsze byłeś taki precyzyjny?

"Zawsze. Moje podejście do jakości przejąłem od mojego taty. Ma trzy dyplomy mistrzowskie, więc możesz sobie wyobrazić, jak często jakość i profesjonalna duma pojawiają się podczas rozmowy przy stole.”

Ale, czy klient widzi różnicę?

„Prawdopodobnie dość rzadko. Ale dla mnie ważne jest, że mogę być dumny ze swojej pracy. Nawet jeśli oznacza to dla mnie więcej czasu pracy.”

Arnulf Wibler - sylwetka

Wiek: 40 lat
Rodzina: żona i trójka dzieci pomiędzy 4 i 12 lat.
Ulubione rzeczy w pracy: polowanie na dobre materiały, pomaganie klientom z użyciem tablic nastroju - poczucie koloru i kształtu wynika z wcześniej wykonywanego zawodu grafika.
Spędzanie wolnego czasu: gotowanie, specjalnie przyrządzanie pysznej eko-wołowiny z zapiekanymi ziemniakami.

Dowiedz się więcej ↓

Ciepła bluza polarowa z kapturem

Nowoczesna bluza z siateczkowego polaru zapewnia lepszą oddychalność i stylowy, nowoczesny wygląd. Izolująca szczotkowana strona wewnętrzna i zapinana na zamek, wodoodporna kieszeń na piersi.

8041 Bluza polarowa z kapturem FlexiWork

Zapytaj nas