Technologia ubieralna chroniąca przed urazami w pracy

Snickers Workwear - Polska

Czy odzież robocza może zmniejszyć ryzyko powstawania obrażeń w pracy? Wierzymy, że tak jest i dlatego jesteśmy częścią szwedzkiego projektu badawczego "Inteligentne tkaniny dla zrównoważonego życia zawodowego", którego celem jest zapobieganie urazom związanym z pracą poprzez opracowanie inteligentniejszej odzieży roboczej zintegrowanej z technologią ubieralną.

historIA ODKRYWANIA nOWYCH technIK

Snickers Workwear ma doświadczenie w odkrywaniu nowych technik w odzieży roboczej i nieustannie dąży do przesuwania granic w zakresie zaawansowanego projektowania w połączeniu z doskonalszą funkcjonalnością, komfortem, ochroną i trwałością. Nowa technologia, określana jako technologia ubieralna, otwiera obecnie nowe możliwości poprawy zawodowego życia ciężko pracujących specjalistów.

6 NA 10 OSÓB DOŚWIADCZA BÓLU LUB FIZYCZNEGO dYSKomfortU PODCZAS PRACY

Niedawne badania przeprowadzone przez SIFO wykazały, że sześciu na dziesięciu szwedzkich rzemieślników doświadcza fizycznego dyskomfortu lub bólu spowodowanego warunkami pracy. Spośród nich prawie połowa doświadcza bólu szyi i ramion, a co trzeci cierpi z powodu bólu rąk.

“Badanie SIFO wyraźnie wskazuje na potrzebę znalezienia inteligentniejszych rozwiązań i sposobów wykonywania pracy. Dlatego skupiamy się na zapobieganiu urazom w pracy poprzez tworzenie lepszej odzieży roboczej dla rzemieślników. Stale pracujemy nad wykorzystaniem najnowszej technologii Internetu Przedmiotów (IoT) w ubraniach roboczych”, mówi Jenny Falk, Project Manager Snickers Workwear.

"Naszym celem jest zapobieżenie urazom związanym z pracą poprzez zapewnienie lepszej odzieży roboczej dla rzemieślników."

PROJEKT BADAWCZY WSPIERANY PRZEZ RZĄD

Projekt badawczy "Inteligentne tkaniny dla zrównoważonego życia zawodowego" ma na celu opracowanie inteligentniejszej odzieży roboczej poprzez wykorzystanie technologii ubieralnej. Projekt jest częściowo finansowany przez Vinnova, szwedzką agencję rządową ds. Innowacji.

Oprócz Snickers Workwear, w projekcie udział biorą m.in. Scania CV AB, Volvo Trucks, Volvo Cars, The Royal Institute of Technology (KTH) i Karolinska Institutet. Jego długofalowym celem jest zapobieganie urazom związanym z pracą poprzez opracowanie odzieży roboczej, która dzięki czujnikom zmierzy, zanalizuje i zwizualizuje tętno użytkownika, aktywność mięśni, postawę, ruchy oraz wszelkie inne obciążenia.

test na 100 rzemieślnikach

Już w 2016 r. Snickers Workwear przeprowadził test technologii ubieralnej, podczas którego 100 rzemieślników z pięciu krajów pracowało w spodniach wyposażonych w rozwiązania technologiczne mierzące ich wydajność. Dowiedz się więcej o teście.

“Testy nie tylko zmieniły nasz pogląd na kwestię korzystania z rozwiązań technologicznych. Sami badani mogli jednoznacznie przekonać się, że ich kolana narażone są bardzo często na zbyt duże obciażenia lub że wkładają w pracę zbyt dużo siły. Był to idelany sposób, aby zmierzyć się z niestety nadal panujacym przekonaniem, że "mi się to nie przydarzy” mówi Jenny Falk, Project Manager.

Nowe TESTy dwóch prototypów

W ramach projektu "Inteligentnych tkanin dla zrównoważonego życia zawodowego" rozpoczęły się w firmie Scania ze szwedzkiej Södertälje testy dwóch prototypowych produktów: rękawicy mierzącej siłę i kąt ustawienia dłoni oraz koszulki t-shirt z czujnikami wykrywającymi kąt pochylenia pleców, które zapewniają dostarczanie rzeczywistych wartości, umożliwiając użytkownikowi korektę jego techniki i sposobu pracy.

Celem projektu jest ograniczenie o 10% zwolnień lekarskich z powodu obrażeń związanych z pracą w ciągu pięciu lat od wprowadzenia gotowych produktów.

Opublikuj 26 marca 2018.

Zapytaj nas