Budowanie w temperaturze poniżej zera

Praca 200 kilometrów na północ od koła podbiegunowego.

Wywiad

Rami & Tomi Kurtakko

Jest drugi tydzień grudnia w fińskiej Laponii. Temperatura w południe wynosi około -23° Celsjusza, słońce nigdy nie wychodzi ponad horyzont, a słabe, niebieskie światło oświetlające niebo świeci przez mniej niż dwie godziny dziennie. A od najkrótszego dnia w roku dzielą nas jeszcze dwa tygodnie.

Jeśli to nie wydaje się zbyt niską temperaturą, wyobraź sobie, że spędzasz dni nie tylko pracując w śniegu i lodzie, ale pracując ze śniegiem i lodem. Tak właśnie wygląda budowanie i konstruowanie ośrodka Lapland Hotels SnowVillage.

Lodowy styl vintage

Założyciele SnowVillage, Rami i Tomi Kurtakko, co roku, od dwudziestu lat, budują ze śniegu i lodu obiekt będący połączeniem hotelu, restauracji i wystawy rzeźb. Obecnie są oni uznanymi ekspertami w tej dziedzinie, opracowują nowe technologie budowlane, a nawet projektują maszyny budowlane przeznaczone specjalnie do tego celu. Ale bez względu na to, czy nazwiesz ich założycielami, budowniczymi, inżynierami czy przedsiębiorcami, obaj całym sercem są Lapończykami.

Kochają nieskazitelną przyrodę północnej Finlandii i wszystko, co oferuje ona zarówno w dziedzinie zawodowej, jak i rekreacyjnej. Kiedy temperatura spada poniżej zera, pracują oni przez długie i ciężkie godziny, aby umieścić nowe konstrukcje śnieżne na miejscu, wykorzystując 20 milionów kilogramów zarówno sztucznego, jak i naturalnego śniegu oraz 350 000 kilogramów lodu. Do artystycznego rzeźbienia w lodzie używają starszego lodu, ocalałego z poprzednich zim, ponieważ z wiekiem staje się on coraz lepszy, nabierając głębszego i wyraźniejszego niebieskiego koloru z każdym mijającym sezonem.

Stale zimno

Podstawowym budulcem SnowVillage jest sztuczny śnieg, ponieważ stanowi on gęstszy i bardziej zwarty materiał budowlany. To właśnie stosowna gęstość pozwala na budowanie tak dużych konstrukcji, a nawet łuków, w całości ze śniegu. Zapewnia również stałą temperaturę wewnątrz pomieszczenia na poziomie około -5° C, niezależnie od tego, jak zimno jest na zewnątrz.

Dla międzynarodowej ekipy budowlanej, składającej się z około 35 rzemieślników, to właśnie ta wyraźna różnica temperatur stanowi jedną z największych trudności w tej pracy. Niezależnie od tego, czy wycinasz bloki lodu na pobliskiej, smaganej wiatrem rzece, czy rzeźbisz misterne wzory w szlachetnym lodzie wewnątrz gigantycznego igloo, pracujesz w mniej lub

Współpracujące ze sobą warstwy

Ale jak tylko zaczniesz poruszać się wewnątrz i na zewnątrz konstrukcji śnieżnych, pracować wewnątrz i na zewnątrz, musisz w jakiś sposób wyrównać różnice temperatur za pomocą ubrania. To właśnie w takiej sytuacji system trzech warstw odzieży Snickers Workwear naprawdę ma znaczenie. Może Ci się wydawać, że puchowa kurtka snowboardowa zapewni Ci ciepło na stoku, ale praca w niej to coś zupełnie innego. Warstwowe ubieranie się jest nie tylko wygodniejsze, ale również bardziej praktyczne, ponieważ można zakładać i zdejmować warstwy wierzchnie, aby utrzymać stałą temperaturę ciała.

Rami i Tomi współpracują ze Snickers Workwear już od około trzech sezonów. Po wcześniejszym przetestowaniu wielu innych ubrań przeznaczonych na ujemne temperatury, są oni bardzo zadowoleni z naszej odzieży. Z ich własnego doświadczenia, jak również z opinii zespołu wynika, że trwałość i wygoda są niezwykle ważne. Jednak to, co jest naprawdę ważne podczas pracy w ekstremalnie niskich temperaturach, to regulacja ciepłoty ciała za pomocą odpowiedniej wentylacji. I to jest dokładnie to, co potrafi nasza odzież robocza na zimne temperatury.

Rami & Tomi Kurtakko

MIEJSCE: Laponia, Finlandia

ZADANIE: Założyciele SnowVillage

ZESPÓŁ: 35 budowniczych i artystów

SPOŁECZNOŚĆ: @laplandhotelssnowvillage

Produkty powiązane z tym artykułem