Projektant wyznaczający nowe standardy

Dzieciństwo spędzane na zabawie na świeżym powietrzu sprawiło, że Nicole Rimér już w młodym wieku zaczęła myśleć o funkcjonalności odzieży i globalnym przemyśle tekstylnym. Dziś, jako główny projektant w Snickers Workwear, jest pionierem inteligentnej, technicznej odzieży roboczej. Odzieży roboczej, która ma znaczenie zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska.

Wywiad

Nicole Rimér

Z bosymi stopami na śliskich skałach Nicole płucze swój czajnik w zimnych, źródlanych wodach Tallaröfjärden, w rezerwacie przyrody Bogesundslandet w Vaxholm, miejscu, które często odwiedza, aby nabrać energii i inspiracji. Dziś jest tu z trójką swoich dzieci, by bawić się i gotować przy otwartym ogniu. To typowy dla rodziny Rimér weekendowy wypad. Ale także forma przygotowania do zbliżającej się wspinaczki na Kebnekaise, której pomysłodawcą był najmłodszy, zaledwie siedmioletni, syn Nicole.

Zainteresowanie Nicole odzieżą funkcjonalną zrodziło się z jej pasji do zajęć rekreacyjnych na świeżym powietrzu i sportów ekstremalnych. Mając w swoim CV pracę dla kilku znanych firm outdoorowych – takich jak Fjällräven, Peak Performance, Lundhags i Houdini – nigdy nie myślała o odejściu z branży outdoorowej. Dopóki nie zadzwonił do niej headhunter od Snickers Workwear.

„Byłam bardzo sceptyczna, dopóki nie zdałam sobie sprawy, że nadrzędnym celem odzieży roboczej jest projektowanie na tym samym poziomie, co najlepszej odzieży sportowej i outdoorowej. To było przed 7 laty i dało początek niesamowitej podróży w rozwoju zawodowym”.

Jako główny projektant w Snickers Workwear, Nicole niestrudzenie pracuje nad nowymi rozwiązaniami w zakresie zapobiegania urazom związanym z pracą poprzez stosowanie odpowiedniej odzieży i inteligentnych technologii. Na przykład, zaprojektowała niektóre rodzaje odzieży ze wszytymi czujnikami, które ostrzegają użytkownika, gdy jest on narażony na niebezpieczny poziom hałasu lub wykonuje nadmierną ilość przysiadów w ciągu dnia pracy, skutkujących obciążeniem kolan. Na razie odzież ta jest jeszcze testowana w laboratorium, ale ważny krok został już zrobiony.

Nicole pracuje obecnie nad poszerzeniem asortymentu odzieży Snickers Workwear dla kobiet zajmujących się rzemiosłem. „Coraz więcej kobiet wybiera zawody rzemieślnicze, ale oferta odzieży jest ograniczona, zbyt kolorowa i wzorzysta. Nasza grupa docelowa ceni sobie kobiece dopasowanie, ale jednocześnie chce mieć możliwość wtopienia się w zespół i bycia jego częścią”.

„Każde ubranie, które tworzę jest jak układanie gigantycznej kostki Rubika”.

Polar, który Nicole ma dziś na sobie, jest jednym z nowych produktów wprowadzanych na rynek tej wiosny. Uszyty jest z poliestru Polartec® pochodzącego z recyklingu i wyposażony w wiele inteligentnych funkcji, takich jak uchwyt na kciuk, kieszeń na piersi i ściągacz u dołu.

„Jestem bardzo dumna, że pracuję dla marki, która ma ambicję być w czołówce, jeśli chodzi o odzież roboczą dostosowaną dla kobiet. Ubrania są ważnym wyznacznikiem i być może pierwszym krokiem w kierunku prawdziwego otwarcia branży dla kobiet. Ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Podróż dopiero się zaczęła!”

Nicole Rimér

Lata pracy w firmie Snickers Workwear: 6

Stanowisko: Kierownik działu projektowania i innowacji

Najlepsza rzecz w mojej pracy: W tej niezwykle zorientowanej na funkcjonalność branży ciągłym wyzwaniem jest optymalne dobranie wszystkich elementów do siebie – dopasowania, wzornictwa, trwałości, funkcjonalności i aspektów ekologicznych. Każde ubranie, które tworzę jest jak układanie gigantycznej kostki Rubika.