Włókna i materiały

Staramy się używać materiałów najwyższej jakości, aby zapewnić większą trwałość naszej odzieży. Chcemy również zastępować tradycyjne materiały ich ekologicznymi zamiennikami, aby jeszcze bardziej zmniejszyć nasz wpływ na środowisko. 

Ekologiczne zamienniki

Ciągle wyszukujemy najtrwalsze, najbardziej funkcjonalne i najwygodniejsze materiały do wytwarzania naszych produktów. Ponieważ jednak jesteśmy świadomi negatywnego wpływu produkcji tkanin na środowisko naturalne, staramy się w miarę możliwości zastępować tradycyjne włókna ich bardziej ekologicznymi zamiennikami. Aby zmniejszyć negatywny wpływ naszej działalności na klimat, zwiększamy udział włókien preferowanych w naszej ofercie. Włókna preferowane w ocenie Textile Exchange, globalnej organizacji non-profit, to inaczej włókna odznaczające się trwale mniejszym wpływem na środowisko i większymi korzyściami dla klimatu, przyrody i ludzi w porównaniu z ich tradycyjnymi odpowiednikami. Uzupełniliśmy tę definicję o materiały wytwarzane przy użyciu procesów o udokumentowanym mniejszym wpływie na środowisko naturalne w porównaniu z tradycyjnymi procesami.

Zobowiązaliśmy się, ze do 2023 r. 40% pozyskiwanych przez nas włókien będą stanowiły włókna preferowane; według planów do 2030 r. ten odsetek wyniesie 70%. Wiele rodzajów włókien, które wykorzystujemy, jest obecnie trudno zastąpić bez pogorszenia trwałości wyrobów. Aby oferować klientom odzież, która będzie służyła przez lata, dokładamy starań, aby produkty wytwarzane z włókien preferowanych odznaczały się porównywalną jakością i komfortem względem odzieży z włókien konwencjonalnych. Zapoznaj się z poniższym Raportem Zrównoważonego Rozwoju Grupy Hultafors, aby dowiedzieć się o naszych postępach.

Przykładowe włókna preferowane oraz procesy:

Poliester z recyklingu, poliamid z recyclingu, bawełna pozyskiwana w ramach inicjatywy Better Cotton, bawełna organiczna, włókno sorona, tencel/lyocell firmy DuPont oraz proces barwienia tkanin.

Better Cotton

Współpracujemy z Better Cotton, aby wspierać uprawę bawełny na całym świecie. Misją Better Cotton jest pomaganie społecznościom utrzymującym się z uprawy bawełny trwać i rozwijać się, a jednocześnie dbać o ochronę i regenerację środowiska naturalnego. Podjęliśmy zobowiązanie, że do 2023 r. 80% używanej przez nas bawełny będzie pochodziło z bardziej zrównoważonych źródeł: w ramach inicjatywy Better Cotton, z organicznych upraw bawełny lub z recyklingu.

Bawełna w ramach inicjatywy Better Cotton jest pozyskiwana za pośrednictwem weryfikowalnego łańcucha dostaw określanego mianem systemu bilansu masy. Oznacza to, że chociaż nie można prześledzić fizycznie drogi bawełny sygnowanej przez Better Cotton do produktów końcowych, rolnicy odnoszą korzyści ze wzrostu popytu na bawełnę Better Cotton w ilości równoważnej do tej, którą pozyskujemy.

Roczne zestawienie danych dotyczących oszczędności pod względem zużycia wody oraz wzrostu zysków rolników dzięki naszym zakupom bawełny Better Cotton jest dostępne w naszym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju. Więcej informacji na temat inicjatywy Better Cotton można znaleźć na jej stronie internetowej.

Better Cotton

Czytaj dalej